а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечта

мн. мечти
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е плод на вообразувањето, што е претставено во мислите.
Англиски: wishful thinking, fantasy
Примери:
Сонуваше еден ден сите мечти да ги претвори во стварност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи