а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечтател

мн. мечтатели
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мечтае.
Англиски: dreamer
Изведенки
1. мечтателка ж.
мн. мечтателки
2. мечтателски прид.
мечтателскиот
Пример: мечтателска вљубеност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи