а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечтателен

мечтателниот
Вид збор: Придавка
Што е склон кон мечтаење, што изразува мечта.
Англиски: dreamy
Примери:
Имаше смел и мечтателен дух.
Изведенки
мечтателност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи