а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечтае

мечтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Мисли за нешто убаво, недостижно; се препушта на мечти.
Англиски: daydream
Примери:
Мечтаеше да стане богат и славен.
Изведенки
мечтаење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи