а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечкин

мечкиниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мечка, што потекнува од мечка.
Примери:
мечкина шепа
Изрази
Мечкина уcлуга - на лош начин направена уcлуга, која носи непријатност, штета.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи