а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечка

мн. мечки
Вид збор: Именка, женски род
1. Крупно диво животно обраснато со кафеаво, црно или бело крзно, се одликува со тромавост на движењата.
Латински: Ursus arctos Англиски: bear Албански: ari
Употреба: Зоологија
2. Крупен, тромав човек.
Англиски: bear Албански: ari, dembel
Употреба: Преносно значење
Изрази
(астр.) Голема Мечка / Мала Мечка - соѕвездија.
Роди мечка - многу се измачи додека заврши некоја работа.
Мечка страв, мене не - самоохрабрување при некоја пречка или тешкотија.
Ќе ти заигра мечка и пред твоја врата - и тебе може нешто непријатно да ти се случи.
Изведенки
1. мече ср.
мн. мечиња
дем. и хип.
2. меченце прид.
мн. меченца
дем. и хип.
3. мечешки прид.
мечешкиот
Пример: мечешка трага
FlexiMac
 менување на македонски глаголи