а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мечкар

мн. мечкари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што води дресирана мечка.
Изрази
Мечкар се жени - време кога истовремено врне дожд и грее сонце.
Изведенки
1. мечкарка ж.
мн. мечкарки
2. мечкарски прид.
мечкарскиот
Пример: мечкарски адет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи