а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мецосопран

мн. мецосопрани
Вид збор: Именка, машки род
1. Среден женски пејачки глас, помеѓу сопран и алт.
Англиски: mezzo-soprano Албански: mexosoprano
Употреба: Музика и танц
2. Пејачка со таков глас.
Англиски: mezzo-soprano Албански: mexosoprano
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи