а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мецена

мн. мецени
Вид збор: Именка, машки род
Покровител на науката и на уметноста.
Англиски: patron
Изведенки
1. меценски прид.
меценскиот
Пример: Меценски подарок.
2. меценство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи