а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меца

мн. меци
Вид збор: Именка, женски род
мечка
Англиски: bear
Употреба: Зоологија , Хипокористика
Примери:
Баба меца.
Изведенки
мецана ж.
мн. мецани
FlexiMac
 менување на македонски глаголи