а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

механичар

мн. механичари
Вид збор: Именка, машки род
Стручен работник што склопува и поправа машини и апарати.
Англиски: mechanic
Изведенки
механичарски прид.
механичарскиот
Пример: Механичарска работилница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи