а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

механика

мн. механики
Вид збор: Именка, женски род
Дел од физиката што ги проучува законите на силата, движењето и рамнотежата на телата.
Англиски: mechanics Албански: mekanika
Употреба: Физика
Изведенки
1. механички прид.
механичкиот
Пример: Механичко движење.
2. механички прил.
Пример: На прашањата одговара механички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи