а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

механизира

механизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Воведе, воведува машини во производството.
Англиски: mechanize
Примери:
Откако се механизираа, го зголемија производството.
Изведенки
механизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи