а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

механизација

мн. механизации
Вид збор: Именка, женски род
1. Машини во определен процес на производство.
Англиски: mechanization Албански: mehanizim
Примери:
Фабриката требаше да набави нова механизација.
2. Заменување на човечката или животинската работна сила со машини.
Англиски: mechanization Албански: mehanizim
Примери:
Земјоделска механизација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи