а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метузалем

мн. метузалеми
Вид збор: Именка, машки род
Многу стар човек (од Метузалем, човек од библиска приказна што живеел близу 1000 години).
Англиски: methusalem
Изведенки
метузалемски прид.
метузалемскиот
Пример: Метузалемски век.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи