а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метро

мн. метра
Вид збор: Именка, среден род
1. подземна градска железница
Англиски: subway Француски: métro Албански: metro
Употреба: Транспорт
Примери:
Напредува изградбата на паркинзи на последните станици на метроата.
2. метар
Англиски: meter Албански: metër
Употреба: Разговорно , Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи