а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метропола

мн. метрополи
Вид збор: Именка, женски род
1. Град-држава во стара Грција во однос кон населбите што ги основал тој во други земји.
Англиски: city state Албански: metropolë, qytet-shtet
Употреба: Историја
2. Матична држава во однос кон своите колонии.
Англиски: homeland Албански: atdhe në raport ndaj kolonive
Употреба: Историја
3. Главен град на држава; голем град.
Англиски: metropolis Албански: metropolë
Изведенки
метрополски прид.
метрополскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи