а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метри

метрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Реди нешто, обично дрва, во кубни метри.
Албански: rradhit në metër
Изведенки
метрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи