а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метреса

мн. метреси
Вид збор: Именка, женски род
Љубовница, жена материјално издржувана од љубовникот.
Англиски: mistress
FlexiMac
 менување на македонски глаголи