а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метод

мн. методи
Вид збор: Именка, машки род
Начин, пат по кој се води едно теоретско истражување или практично дејcтвување.
Англиски: method Албански: metodë
Примери:
научен метод
истражувачки метод
Изведенки
1. методски прид.
методскиот
Пример: методска постапка
2. методски прил.
Пример: Методски ѝ приоѓа на работата.
3. метода ж.
Пример: Колективна метода на работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи