а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

методологија

мн. методологии
Вид збор: Именка, женски род
Научна дисциплина што ги испитува и критички ги оценува различните општи и посебни научни методи.
Англиски: methodology
Изведенки
методолошки прид.
методолошкиот
Пример: Методолошки проблем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи