а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

методичен

методичниот
Вид збор: Придавка
Што се врши по одреден метод, план.
Англиски: methodical
Примери:
Методичен пристап.
Изведенки
1. методично прил.
Пример: Секоја работа ја работи методично.
2. методичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи