а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

методика

мн. методики
Вид збор: Именка, женски род
1. Збир од методи за теоретско обучување во нешто или за практично извршување на некоја работа.
Англиски: methodology Албански: metodikë
2. Проучување на методите на наставата и оспособување за настава по некој предмет.
Англиски: methodology Албански: metodikë
Примери:
Методика на наставата по македонски јазик.
Изведенки
методички прид.
методичкиот
Пример: методичко образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи