а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

методизам

(едн.) методизмот
Вид збор: Именка, машки род
Христијанско протестантско движење.
Англиски: Methodism
Употреба: Религија
Изведенки
1. методист м.
мн. методисти
Следбеник на методизмот.
2. методистички прид.
методистичкиот
Пример: методистичка црква
FlexiMac
 менување на македонски глаголи