а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метафора

мн. метафори
Вид збор: Именка, женски род
Јазично изразно средство на пренесување кога со називот на еден предмет или поим се именува друг поради сличност по некое обележје; воопшто, пренесено, сликовито изразување на некој поим.
Англиски: metaphor Албански: metaforë
Употреба: Лингвистика
Примери:
челична волја
камена душа
Изведенки
метафорски прид.
метафорскиот
Пример: метафорски израз
FlexiMac
 менување на македонски глаголи