а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метан

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Безбоен и безмирисен гас, лесно запалив и експлозивен, се образува на дното на рудници, бари и сл.
Латински: CH4 Англиски: methane
Употреба: Хемија
Примери:
Деновиве имаше промени во цената на метанот, која се намали од 61 на 49 денари за 1 килограм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи