а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метаморфоза

мн. метаморфози
Вид збор: Именка, женски род
1. Премин од еден во друг стадиум од развојот кај некои животни.
Англиски: metamorphosis Албански: metamorfozë
Употреба: Зоологија
2. Голема промена во изгледот или во карактерот на некој човек.
Англиски: metamorphosis Албански: metamorfozë
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи