а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метал

мн. метали
Вид збор: Именка, машки род
1. Цврст хемиски елемент што може да спроверува топлина и електрицитет.
Англиски: metal Албански: metal
Употреба: Хемија
2. Тоа што е направено од метал или дел од него.
Албански: metal, metalike
Изрази
Лесни метали - метали со мала специфична тежина (алуминиум, магнезиум и нивните легури).
Тешка метали - метали што тешко оксидираат (бакар, сребро, злато, платина).
Обоени метали - збирно име за сите метали оcвен за железото и лесните метали.
Црни метали - железо, манган и нивните легури.
Благородни метали - метали што cе хемиски многу отпорни и што се скапоцени (злато, сребро, платина).
Изведенки
металски прид.
металскиот
Пример: Металска индустрија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи