а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

металургија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за металите и за процесите на добивање метали од руди.
Англиски: metallurgy Албански: metalurgji
Употреба: Технологија
2. Индустрија за производство на метали и на нивни легури.
Англиски: metalworking industry Албански: industri metalurgjike
Употреба: Економија
Изрази
Црна металургија - добивање железо.
Обоена металургија - добивање на сите други метали.
Изведенки
металургиски прид.
металургискиот
Пример: Металургиски комбинат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи