а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

металик

Вид збор: Придавка
Што има метален отсјај.
Англиски: metallic
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Металик боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи