а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метален

металниот
Вид збор: Придавка
1. Што е направен од метал или што содржи метал.
Примери:
метална конструкција
2. Што има својство на метал, што личи на метал.
Примери:
метален сјај
FlexiMac
 менување на македонски глаголи