а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месечен

месечни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на месец; што cе случува секој месец.
Англиски: monthly
Примери:
Плаќаме месечно кирија.
месечно списание
FlexiMac
 менување на македонски глаголи