а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месечарка

мн. месечарки
Вид збор: Именка, женски род
1. месечар
Албански: jermuese
2. Вид ружа.
Латински: Rosa bengalensis Албански: lloj trendafile
Употреба: Ботаника
3. Растение што цвета или што дава плод секој месец.
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи