а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месен

месни
Вид збор: Придавка
1. Што содржи месо, што е од месо.
Англиски: meat Албански: mishi
Употреба: Гастрономија
Примери:
месна паштета
месни производи
2. (од меси) нешто што е месено
Примери:
месен бурек
месен леб
FlexiMac
 менување на македонски глаголи