а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месар

мн. месари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што работи во кланица или во месарница.
Англиски: butcher Албански: kasap
Употреба: Економија
2. љубител на месо
Албански: adhurues mishi
Употреба: Гастрономија
Изведенки
1. месарка ж.
мн. месарки
2. месарски прид.
месарскиот
Пример: месарски нож
FlexiMac
 менување на македонски глаголи