а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

месарница

мн. месарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23837
продавница за месо
Англиски: meat market
Употреба: Економија
Примери:
Во продавниците и во месарниците велат дека многу купувачи внимателно размислуваат што и дали да купат.