а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерцедес

мн. мерцедеси
Вид збор: Именка, машки род
автомобил од марката Мерцедес
Англиски: Mercedes
Употреба: Транспорт
Примери:
Сообраќајката настанала кога автомобилот „мерцедес“ излетал од патот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи