а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меродавен

меродавни
Вид збор: Придавка
1. Што има право да донесува решенија.
Англиски: competent
Употреба: Административен термин
Примери:
Судот е меродавен за тој проблем.
2. Што има знаење, способност; што е компетентен.
Англиски: competent
Примери:
Правниците се меродавни за ова прашање.
3. Што е на сила, што важи.
Англиски: valid
Употреба: Правда
Примери:
Во државата само законите се меродавни, а не обичаите.
Изведенки
1. меродавно прил.
Пример: Адвокатот меродавно ги застапуваше пред судот.
2. меродавност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи