а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерне

(се) мернат
Вид збор: Глагол, свршен
Се појави, се покаже за миг.
Англиски: pop up
Примери:
Во главата му се мерна мислата за болното дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи