а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мермерен

мермерниот
Вид збор: Придавка
1. Што е од мермер.
Англиски: marble
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Мермерни скали.
2. Што се однесува на мермер.
Англиски: marble
Примери:
Мермерен комбинат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи