а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меркантилист

мн. меркантилисти
Вид збор: Именка, машки род
приврзаник на меркантилизмот
Англиски: mercantilist
Примери:
Според меркантилистите, за да биде богата, здрава и силна една нација, единствениот начин е да изнесува повеќе продукти, отколку да внесува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи