а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меркантилизам

(едн.) меркантилизмот
Вид збор: Именка, машки род
Економска теорија од времето на раниот капитализам која се залага за зголемена надворешна трговија како главен извор на благосостојба и ги штити интересите на трговската буржоазија.
Англиски: mercantilism Албански: merkantilizëm, tregëtim
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи