а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меринизира

меринизираат; меринизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прави, направи меринизација.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ги меринизира овците.
Изведенки
меринизирање ср.
глаг. им.