а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мерак

мн. мераци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3622
1. Силна желба, копнеж, страст за нешто.
Англиски: desire Турски: merak
Употреба: Разговорно
Примери:
Голем мерак има да пее.
2. момче, љубовник, маж
Англиски: lover
Употреба: Разговорно
Примери:
Меракот си го чекаше.
Изрази
За мерак - по желба, по волја. како што сака.
Има мерак - сака, cилно љуби.
Има мерак - има желба, му е пријатно, му е убаво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК