а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ментор

мн. ментори
Вид збор: Именка, машки род
1. старател, воспитувач, учител
Англиски: mentor Албански: mentor
Употреба: Образование
2. Наставник што упатува аспиранти на академски звања во научноистражувачка работа.
Англиски: mentor Албански: mentor
Употреба: Образование
Изведенки
1. менторка ж.
мн. менторки
2. менторски прид.
менторскиот
Пример: менторски забелешки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи