а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меница

мн. меници
Вид збор: Именка, женски род
Хартија од вредност со пропишана форма, со која издавачот се обврзува дека во утврдениот рок ќе ја исплати запишаната сума пари на лицето назначено на меницата или повикува друго лице да ја изврши исплатата.
Англиски: bill of exchange Албански: kambial, faturë
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи