а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мена

мн. мени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17192
1. промена
Англиски: change Албански: ndryshim
Примери:
Во нивниот однос имаше мени, но остануваа заедно.
2. замена
Англиски: exchange Албански: këmbim
Примери:
Си направија мена со алиштата.
3. Фази кај Месечината; положби во кои се наоѓа Месечината.
Англиски: phase Албански: fazë e hënës
Употреба: Астрономија
Примери:
Месечеви мени.