а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менажерија

мн. менажерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32656
Ограден простор, кафез во кој се чуваат животни, обично во циркус или во зоолошка градина.
Англиски: menagerie
Примери:
Стаклена менажерија.
Изведенки
менажериски прид.
менажерискиот
Пример: Менажериски простор.