а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

менада

мн. менади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32210
Женски следбеници на богот на виното и веселбите Бах.
Англиски: maenads
Употреба: Митологија
Примери:
статуа на менада
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК