а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меморија

мн. мемории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2921
1. паметење, помнење, сеќавање
Англиски: memory Албански: kujtesë, memorje
Примери:
Тој настан ми остана во меморијата.
2. Дел од компјутерот во кој се складираат податоци.
Англиски: memory Албански: memorje
Употреба: Информатика